سئو تصاویر,سئو عکس,بهینه سازی تصویر در سایت,آموزش بهینه سازی تصویر,سایت های بهینه سازی عکس,چگونه تصویر را سئو کنیم

سئو تصویر

  • چهارشنبه 19 تیر 1398
  • 1547 نفر

به طور کلی، توصیه می شود تصاویر را در سرورهای خود ذخیره کنید تا بتوانید کنترل کامل فایل ها را حفظ کرده و از دسترسی غیر مجاز آنها محافظت کنید.

سئو چیست؟

کلمه  Search Engine Optimizationبه معنی بهینه سازی موتور جستجو. سئو در اصل به معنی فریب یا دستکاری موتور جستجو نیست بلکه هدف آن‌ها براي کمک کردن به بهبود رويت و ارتباط وب سايت‌ها در نتايج جستجوي طبيعي با هدف رسيدن به رتبه‌بندي بالا، ايجاد شده‌اند. همان طور که میدانید سئو تصاویر به عنوان یکی از مهم ترین بخش‌های سئو شناخته میشود. لذا باید ما این قسمت از سئو را امری مهم به حساب بیاوریم و برای اینکه ربات‌های موتور های جستجوگر (گوگل، یاهو، یاندکس و بینگ و… )تصاویر را به خوبی ایندکس کنند باید یکسری اصول اولیه را رعایت کنیم.

اهمیت سئو تصاویر

اکثر طراحان سایت از بهینه سازی تصاویر برای موتورهای جستجو و اثر زیاد تصاویر در سئو بی اطلاع هستند. تصاویر هر چه جذابتر باشند بهتر است. استفاده از تصاویر اینفوگرافیک بسیار می تواند در جذب مخاطب و همچنین ماندگاری وی در وبسایتتان کمک کند.

تصاویر و محتوای بصری در وب سایت ها نسبت به گذشته به طور فزاینده ای اهمیت می یابد و اکنون کیفیت طراحی گرافیکی سایت در میزان فروش محصولات و خدمات بسیار موثر است. همچنین تصاویر، نمودارها و دیاگرام ها می توانند به تاثیرگذاری بهتر و آسان تر محتوا کمک کنند.

به طور کلی، توصیه می شود تصاویر را در سرورهای خود ذخیره کنید تا بتوانید کنترل کامل فایل ها را حفظ کرده و از دسترسی غیر مجاز آنها محافظت کنید.

در بازار رقابتی امروز سئو مهم‌تر از همیشه خودنمایی می کند. میلیون‌ها کاربر از موتورهای جستجو برای حل مشکلات و پیدا کردن پاسخ سوالات خود استفاده می کنند. بنابراین به وضوح روشن است اگر صاحب یک وبلاگ ، سایت یا فروشگاه اینترنتی باشید سئو می‌تواند باعث رشد و رسیدن به اهداف کسب و کارتان شود.

نحوه سئو تصاویر

نحوه سئو کردن تصاویر

نام تصویر

نامی که شما در کامپیوترتان ذخیره میکنید اهمیت دارد. موتور های جستجو برای نمایش نتایج از نام عکس ها استفاده می کند، پس سعی کنید نام تصاویر مربوط به مطلب مورد نطر بنویسید. برای انتخاب نام مناسب از کلمات عنوان یا کلمات کلیدی استفاده کنید. از استفاده کلمات کوتاه مانند از ، و ، در و... استفاده نکنید. از دکمه فاصله برای جدا کردن کلمات استقاده نکنید.

 میتونید از کش (-) به جای فاصله در نام گذاری تصاویر استفاده کنید.

alt pictiure

Alt تصویر

مخفف کلمه Alternative Text  .هدف اصلی استفاده از تگ Alt این است که یک توضیح برای فایل تصویر ارائه دهیم، که اگر تصویر مورد نظر به هر دلیلی ظاهر نشود، تگ آلت یا متن جایگزین در جای آن ظاهر خواهد شد و نشان می‌دهد که محتوای تصویر چیست . استفاده دیگر از تگ آلت این است که به موتورهای جستجو بگوییم که این تصویر در این محل وجود دارد. موتورهای جستجو قادر به خواندن تصاویر و عکس نیستند و اگر از  ALT Text در تصاویر خود استفاده نکنیم، حجم زیادی از ترافیک که از سمت تصاویر جذب می‌شوند، از دست خواهند رفت. البته در بخشی از الگوریتم جستجوی یافتن تصاویر به بخصوص در گوگل، بحث پردازش تصویر (Image Processing) نیز وجود دارد.اما همچنان ضعیف است و هنوز فناوری جستجوی تصاویر مرتبط با عبارت یا کلمه جستجو شده، در موتور های جستجو مبتنی بر alt و title تصاویر است.در نتیجه در صورتی که همین دو گزینه را برای تصاویر خود فراموش کنید، ترافیک و بازدید زیادی که از جستجوی تصاویر گوگل و موتور های جستجو حاصل می شود را از دست می دهید.

موتورهای جستجو از تگ آلت برای تعیین بهترین تصاویر برای بازگشت به یک جستجوی خاص استفاده می‌کنند. افراد زیادی هستند که سعی می‌کنند بالاترین رتبه را در موتورهای جستجو به دست بیاورند، اما آنها قسمت جستجوی تصاویر موتورها را نادیده می‌گیرند و به همین دلیل بسیاری از ترافیک آنها از بین می‌رود. به راحتی و با اضافه کردن یک  ALT Text به تصاویر، نه تنها بهینه سازی تصاویر شما به طور کامل انجام می‌شود، رتبه سئو سایت شما نیز بهتر خواهد شد و مطمئناً از رقبای خود پیشی می‌گیرید. آلت تصویر بهتیرن مکان برای نوشتن کلمات کلیدی است.

حجم تصاویر

یکی از موارد مهمم در سئو تصاویر بحث حجم عکس است، که در لود شدن کل سایت تاثیر دارد. در صورتی که یک وب سایت دیر لود شود و زمان لود آن بیشتر از ۵ ثانیه باشد از هر ۴ کاربر ۱ کاربر را از دست خواهد داد. یکی از موارد مهمی که موجب بیشتر شدن زمان لود سایت می شود حجم تصاویر می باشد که هرچقدر حجم تصاویر زیاد باشد زمان لود نیز زیاد خواهد بود . یکی از راه های کاهش تصاویر با برنامه فتوشاپ است که برای کسانی مناسب است که با برنامه فتوشاپ آشنا هستند.اما سایت هایی هستند که در حوضه کاهش حجم عکس فعالیت دارند که با آسانی میتوان از آن ها استفاده کرد مانند:

compressjpeg.com
tinypng.com
compressor.io
 

عکس کپی رایت ممنوع

همیشه سعی کنید از عکس های اختصاصی استفاده کنید. موارد عکسهای بقیه سایت ها عکس نگذارید، ابتدا عکس سایهای رقیبان را نگاه کنید سپس به دنبال عکس جذاب تر و کتر دیده شده در بحث مورد نظرتان باشید. اگر عکس هایی که در سایتتان قرار می دهید عکس هایی باشند که خودتان کسب کرده اید بسیار با ارزش است اما این کار نیاز به یک دوربین خوب، زمینه ، فضای عالی و ادیت دارد که این کار را سخت می کند و زمان گیر است. شما میتوانید از یک سری سایت های معروف در جهان که عکس های جدید کمتر دیده شده در آن پیدا کنید مانند 

سایت unsplash.com
سایت pixabay.com
سایت flickr.com
سایت freeimages.com

اندازه

اندازه عکس بسیار در بحث سئوتصاویر اهمیت داردپس میتوانید با کاهش حجم و اندازه سرعت لود شدن سایت را افزایش دهید .عکس انتخاب شده نباید نه از نظر طول و نه از نظر ارتفاع زیاد باشد. وقتی می گوییم که عکس باید در حجم کم باشد به این معنی نیست که عکس باید کوچک و بی کیفیت باشد، تصاویر بی کیفیت به وصرت پیکسلی و تار نمایش داده می شوند که بسیار زننده است پس اصلا مناسب سایت نیست.شما میتوانید عکس های با کیفیت بالا را انتخاب کنید و با استفاده از سایته های مربوط به کاهش سایز آن عکس را به سایز کوچک در بیاورید. مانند سایت 

tinypng

محل قرار گیری عکس در سایت

بهتر است که برای هر تیتر یک عکس در مورد بحث مورد نظر داشه باشید.محل قرار گیری عکس بهتر اول عکس سپس تیتر و سپس محتوا تیتر باشد

فرمت های مورد استفاده

Jpeg  

شناخت فرمت فایل هایی که به آن ها نیازمندیم ضروریست و در این میان به منظور حصول اهداف بهینه سازی تصویر ، شناخت قالب JPEG از اهمیت بالایی برخوردار است . JPEG از این روی مناسب ترین فرمت تصویر – حداقل برای کاربردهای اینترنتی – است که پس از فشرده سازی یا کاهش حجمش ، به طرز محسوسی بی کیفیت نمی شود .  این فرمت تصویری به عنوان رسانه ای محبوب با در بر گرفتن رنگ ها ، سایه ها ، الگوهای دیداری برای نمایشی پر وضوح ، بی تردید محبوب ترین قالب تصاویر در دنیای دیجیتال بوده و می توان ادعا کرد که عمده شمایلی که پیرامون خود در سخت افزارهای هوشمند می بینیم از این دسته اند .

اگرچه دلایل متعددی برای این محبوبیت می توان بر شمرد ، اما شاید بتوان حفظ کیفیت کلی با وجود فشرده سازی و کم شدن ابعاد آن را عامل اصلی این واقعه دانست . با حسابی سر انگشتی متوجه می شویم که استفاده ما از یک تصویر در دل مقاله یا سایتمان ، صرفاً به دلیل انتقال بهتر داده ها ، پوشش اطلاعات و یا تغییر جلوه و رنگ بوی تارنمای مورد نظر است ، حال چنانچه تصویری با حجم کمتر بتواند چنین وظیفه ای را در مقایسه با نمونه های سنگین تر خود انجام دهد ، به دلیل اینکه اندازه مذکور در سرعت بالا آمدن مطلب ، مصرف حجم اینترنت در هنگام بارگذاری و همچنین مشاهده آن توسط مخاطب موثر است ، گزینه مطلوب تری به نظر می رسد .

اگرچه JPEG بهترین فرمت تصویر در سئو به حساب می آید اما نقاط ضعفی مانند تحت الشعاع قرار گرفتن کیفیت آن در اثر تنظیمات آپلود و یا عدم امکان نمایش تصاویر ، آیکون و نگاره هایی با پس زمینه Transparent یا شفاف ( که در فرمت های GIF و PNG وجود دارند) سبب شده است تا در موارد خاصی جانشینانی برای وی تعریف شود .برای عکس های داخل وبسایت می تواند jpeg باشد به این علت که کیفیتی مناسب و حجم کمی دارند.

Png  

 این فرمت فشرده سازی شگفت انگیزی را ارائه می‌دهد. حتی اگر تصویر را چندین بار ویرایش کنید یا آن را تغییر دهید و آن را فشرده کنید، هیچ اطلاعاتی را از دست نخواهید داد و یا کیفیت را تضعیف نخواهید کرد.

GIF

فرمت GIF عمدتاً به دلیل پشتیبانی از تصاویر کوچک استفاده می‌شود.

link-page

لینک تصویر  

لینک تصاویر بسیار بر سئو تاثیر دارد شما میتوانید سایت خود را با استفاده از عکس لینک کنید و یا سایت دیگری را لینک دهید

علت سئو تصاویر

برای آن که  طراحی سایت خوب، چشم نواز و جذاب باشد  لازم است در زمینه های مختلف من جمله تولید محتوا و تصویر ...... رعایت اصول بهینه سازی تصاویر و سئو عکس ها نه تنها باعث افزایش سرعت سایت و صفحات شما می‌شود بلکه می‌تواند باعث افزایش رتبه سایت در گوگل شود.

مواردی همانند: انتخاب مناسب ابعاد عکس، درج ابعاد عکس در سند، کاهش مناسب حجم تصاویر، نوع فرمت عکس، سئو عکس‌ها و استفاده از اتریبیوت‌های مناسب همانند alt و title ، لود تنبل تصویرها و … باعث بهبود و سئو عکس ها می شود.